środa, 21 sierpnia 2013

Girl group drama - Sugababes

Przy okazji premiery teledysku do utworu Flatline, które wykonuje trio: Mutya Keisha Siobhan czyli oryginalny skład zespołu Sugababes (na zdjęciu od lewej: Siobhán Donaghy, Mutya Buena i Keisha Buchanan) wpadłem na pomysł by prześledzić losy kilku bardzo popularnych girlsbandów ostatnich lat. Zaczynając oczywiście od brytyjskiego trio. Wiadomo, że tam gdzie spotykają się dziewczyny o silnych charakterach, i tam gdzie w grę wchodzi sława i kasa, musi dojść do spięć. Sugabababes jest najlepiej sprzedającym się żeńskim zespołem, pochodzącym z Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. 
Sugababes (początkowo Sugababies) stworzono na początku 1998 roku na fali popularności Spice Girls i idei Girl Power w muzyce. Dziewczyny trafiły pod skrzydła Rona Toma - menadżera All Saints. Pierwszy solowy album wydały dopiero w 2000 roku. Panienki z nich były młodziutkie. Podczas debiutu miały dopiero 15 lat. Ich pierwszy singiel - Overload odniósł umiarkowany sukces na wyspach.
Jak to bywa, wielki sukces rodzi wielkie konflikty. W grupie zaczęły narastać problemy pomiędzy dziewczynami i już w 2001 roku Siobhán Donaghy postanowiła opuścić grupę. Dziewczyna przypłaciła ten okres depresją. Natomiast menadżer szybko znalazł zastępstwo - eks-członkinię zespołu Atomic Kitten - Heidi Range (odeszła z grupy, zanim wydano materiał).
I oto dziewczyny rozpoczęły podróż po największe laury. Razem z Heidi wydały swoje największe hity, nie tylko w Wielkiej Brytanii. Sugababes stały się zespoem rozpoznawalnym w całej Europie. Każdy z Was pamięta Round Round:
Hity sypały się jeden za drugim. Po sukcesie abumów Angels with Dirty Faces i Three tarcia pomiędzy Heidi, Mutyą a Keishą były coraz większe. Media donosiły o kłótniach za kulisami. Plotki głosiły, że najnowszy dodatek do zespołu czyli Range była przedmiotem ataku starszych koleżanek z grupy. Wierzyć temu lub nie, wszystko posypało się podczas promocji kolejnego albumu - Taller in More Ways. Krążek również odniósł duży sukces, promowany był chociażby tym pop-danceowym hitem:
Z końcem 2005 roku podano do wiadomości publicznej, iż Mutya Buena opuściła grupę, podobno z powodów zdrowotnych. 48 godzin później Amelle Berrabah zasiliła skład Sugababes. Menagment grupy stwierdził najwyraźniej, iż Sugababes stały się marką, i muszą pozostać triem. W 2006 roku ukazała się reedycja albumu, zawierająca już dograne wokale nowej członkini. Grupa powróciła do studia. Wydała składankę największych przebojów oraz kolejny album - Change. Potem przyszła kolej na mniej udane wydawnictwo - Catfights & Spotlights i o grupie zrobiło się ciszej. Kolejny, 7 już album Sweet 7 został nagrany w USA, aby zapewnić większy sukces. Pomagali w tym producenci pokroju Stargate czy RedOne oraz Ne-Yo. Pracował z nimi także mało wtedy znany Bruno Mars, komponując kawałek Get Sexy. Niestety okazało się, że w grupie znowu doszło do zmian. Buchanana została zastąpiona uczestniczką konkursu Eurowizji - Jade Ewen. 
Keisha ujawniła na swoim Twitterze, że decyzja o odejściu nie była podjęta przez nią, ani spowodowana konfliktem z dziewczynami. Wydaje się, iż to menadżer zwolnił piosenkarkę. Media i fani wrzali z oburzenia. Dwie koleżanki z grupy chciały okazać wsparcie i także opuścić skład, jednak dogadano się z nimi. Promocja ostatniego albumu odbyła się więc bez żadnej z oryginalnych członkiń grupy. Sugababes zawiesiły działalność w 2011 roku. Tak prezentują się wszystkie dziewczyny biorące udział w projekcie Sugababes:
Tymczasem koniec tej historii nie jest taki mroczny. Podobno Buchanan pogodziła się z pozostającymi w Sugababes koleżankami, jednak ku wielkiej uciesze fanów oraz krytyków, powróciła do współpracy z Bueną i Donaghy. Dziewczyny pracują intensywnie w studio przy wsparciu Emeli Sande i Professora Greena aby wydać album w 2014 roku. Oto ich pierwszy wspólny singiel po 13 latach: Flatline



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz